
10 Dec Presentationer och samtal idédag 2020
3 oktober genomfördes 2020 års idédag. Här hittar du länkar till presentationer och filmade samtal
Andakt
Hugo Edberg, Wiktor Leukkunen Nybom, SKU,
Anna-Lena Forcado, församlingspedagog, Ulrika Johansson, kantor, Eskilstuna pastorat
Idealitetens teologi
Varför finns det något som kallas församling? Vems är församlingen? Vilka har fått kallelsen, identiteten och uppdraget att vara Guds församling? Vilka svar finns på de frågorna i evangelisk luthersk och ekumenisk teologi, och hur kan de svaren vara med och forma församlingslivet i praktiken? Sune Fahlgren är docent i kyrkovetenskap och handledare i forskningsmiljön ”Kyrka i samtid” vid Enskilda Högskolan Stockholm.
>>Här kan du ladda ned Sunes presentation
Delaktig – Mitt liv som ideell
Oliva Lundegårdh, Martin Sjökvist och Pär Lindberg delar sina berättelser.
Martin och Pär är ideellt engagerade i Sörbykyrkan, en EFS-församling i Örebro. Martin leder ett lovsångsteam, planerar verksamheten för gospelkören och hoppar in i teknikteamet vid behov. Pär leder också ett lovsångsteam, är med i gospelkörens körråd men även i församlingens styrelse. Han har också hållit predikningar ett antal gånger.
Olivia Lundegårdh har varit engagerad i kyrkan sedan konfirmationen. Hon har haft olika ideella uppdrag som ung ledare, skapat gudstjänst för unga, suttit som valberedningen både i lokalavdelning och distrikt för Svenska Kyrkans Unga samt suttit i Uppsalas distriktsstyrelsen som ledamot, vice och ordförande. Nu studerar hon till grundskolelärare med inriktning åk 4-6.
>> Se/Hör Olivia, Marin och Pär
Digitalisering och delaktighet
En digital kultur och miljö påverkar hur vi ser på och utövar delaktighet. I detta inspel vill Frida Mannerfelt lyfta några aspekter av detta från forskning om digitalisering, kyrka och civilsamhälle. Vilka möjligheter och hinder ser man? Frida är präst i Svenska kyrkan, doktorand i praktisk teologi vid Enskilda högskolan Stockholm, lärare och forskare vid Lund universitet.
>>Här kan du ladda ned Fridas presentation
Delaktig – Medarbetarskap, en församlings liv
Ett strategiskt församlingsbyggande med ideella medarbetare i Oxelösunds församling. Hur kan församlingen växa med hjälp av ideella krafter? Hur blir olika kulturella bakgrunder och åldrar delaktiga? Kan självständiga grupper av ideella bli mer delaktiga i församlingslivet? Eva Henriksson, diakon , Mattias Bähr, kyrkoherde.
Delaktig – Interaktiv reflektion
>>Temat för dagen är Delaktig ?! Vad får du för tankar kring den rubriken? (pdf)
Sammanställning av delande via menti.com
Forum för fördjupning, pass 1
Digitalisering och delaktighet
Frida Mannerfelt, Helena Åhlin.
Moderator Jakob Schwartz
Vandra med Sakaios. Ett interaktivt bibelsamtal
Upplägg för vandring med Sackaios (PDF)
Texten om Sakais upplagd på A4 (PDF)
Berättelsen om Sackaios fritt berättat utifrån Luk 19 (PDF)
En pilgrimsvandring om delaktighet
Du du välja att gå en fysisk vandring där du gör sju stopp. Vid varje stopp tittar du på de korta youtubefilmerna om pärlorna i pilgrimskransen. Börja med att se inledningsfilmen och sedan den vita pärlan. Se en film i taget och gå en sträcka emellan, gärna i tystnad. Har du en pilgrimskrans så ta med den, annars är det lätt att följa kransen i filmerna.
Väljer du att stanna hemma så kan du fokusera på den inre vandringen, som en meditation i soffan där du, när du vill, ser på en film i taget om pärlorna. Börja med inledningsfilmen och den vita pärlan. Vila i tystnad mellan varje pärla.
Introduktionstext (PDF)
FILMER:
Start
Den vita pärlan
Den lila pärlan
Den blåa pärlan
Den gröna pärlan
Den gula pärlan
Den orangea pärlan
Den röda pärlan
Forum för fördjupning, pass 2
Strukturer och kulturer
Eva Henriksson, Mattias Bähr, Martin Sjökvist och Per Lindberg.
Helena Åhlin, moderator
Idealitetens teologi och praktik.
Sune Fahlgren, Olivia Lundegårdh
Moderator JanOlov Nordström
Nu kör vi! Du vet aldrig vart det tar dig
Inspirerad av uppväxten med en galen entreprenörspappa har Jonas genom livet förverkligat den ena idén efter den andra. Jonas har vägrat att lyssna på omgivningen som sagt ”det där kommer aldrig att gå”, utan istället anammat inställningen ”någon måste få det att funka”. Inställningen om att våga säga ja och prova sig fram har tagit Jonas på en resa, som ju längre tiden går bara öppnar upp för fler och fler unika möjligheter.
Delaktig!? – Hjälpa till eller ha delat ansvar
>>Vad tar du med dig från den här dagen? (PDF)
Sammanställning av delande via menti.com
Tankar inför helgen – helgmålsbön
Biskop Johan Dalman
>> Ta del av Helgmålsbön
Inga kommentarer